Staff Directory

Arnott, David
Department Head, Plumbing and Heating

Trade: Plumbing and Heating

Axon, Nancy
Instructor, English Language Arts Lab

Academics: English Language Arts

Aylesworth, Jenny
Office Assistant (Main Office)

Administration

Balch, Bill
Department Head, Automotive Technology

Trade: Automotive Technology

Benedict, Richard
Department Head, Automotive Collision Repair and Refinishing

Trade: Automotive Collision Repair

Benson, Nancy
Counselor, 9th grade

Student Support Services

Bernier, Darlene
Counselor,

Student Support Services

Bloom, Althea
Instructor, Licensed Practical Nurse

Adult Education

Bowe, Jim
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Butterfield, Paula
Instructor, Science

Academics: Science

Cardona, David
Instructor, Culinary Arts

Trade: Culinary Arts

Cessario, Eileen
Secretary, Licensed Practical Nurse

Adult Education

Charter Oak, Clinic
Health Clinic

Student Support Services

Clarke, Jim
Department Head, Automated Manufacturing Technology

Trade: Automated Manufacturing Technology

Collier, Jr. , Richard
Department Head, Culinary Arts

Trade: Culinary Arts

Conley, Sean
Instructor, Plumbing and Heating

Trade: Plumbing and Heating

Conley, Paul
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Coombs, Richard
Facilities

Facilities

Corbett, Joseph
Department Head, Masonry

Trade: Masonry

D105 , Admin
D-Wing Administrative Office (D105)

Administration

Detrick, Deb
Department Head, Licensed Practical Nurse

Adult Education

Diaz, Anabelle
Assistant Principal, 10th grade; 9th grade Team B

Administration

DiTaranto, Marie
Instructor, Science

Academics: Science

Dombrowik, Carl
Instructor, Science

Academics: Science

Dowe, Trooper
Student Resource Officer

Facilities

Dubuc, Becky
Instructor, Social Studies

Academics: Social Studies

Dzialo, Christie
Instructor, Science

Academics: Science

Fauteux, Louise
Instructor, Music

Elective: Chorus and Music

Fennessy, Sarah
Instructor, Special Education, 10th grade

Special Education

Follett, Bethany
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Freedman, Deborah
School Psychologist

Student Support Services

Friedman, Davis
Assistant Principal, 12th grade; 9th grade Team A

Administration

Furey, Michael
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Garro, Samuel
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Gilmartin, Maryellen
Department Head Fashion Merchandising and Entrepreneurship

Trade: Fashion Technology

Ginley, Theresa
Business Manager

Fiscal

Gonzales, Corey
Instructor, English Language Learners (ELL) & TESOL

Academics: TSOL, ELL

Guerrini, Ed
Facilities

Facilities

Harman, Cecilia
Instructor, Social Studies

Academics: Social Studies

Haviland, John
Instructor, Special Education, Gr 11

Special Education

Henry, Jason
Instructor, Physical Education/Health/Life Skills

Academics: Health & Physical Education

Higgins, Lisa
Director of School Counseling and Admissions

Student Support Services

Hinman, Ted
Instructor, Bioscience and Environmental Technology

Trade: Bioscience and Env. Technology

Hollywood, James
Instructor, Social Studies

Academics: Social Studies

Hughes, Michael
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Hurtado, Makenzi
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Hutchins, Vanessa
Dean of Students

Student Support Services

Innerarity, Polly
Department Head, Graphics Technology

Trade: Graphics Technology

Jacabacci, Robert
Instructor, Masonry

Trade: Masonry

Jackson, Dayshima
Intern, Ms. Higgins

Student Support Services

Johnson, Antonio
Head Cook

Lunch and Nutrition

Jones, Tonisha
Social Worker

Student Support Services

Kaba, Natalie
Fiscal Administrative Officer

Fiscal

Keith, Elizabeth
Library Media Specialist

Student Support Services

Keoppen, Ian
Instructor, Art

Elective: Art

King, Christopher
Instructor, Information Systems Technology

Trade: Information Systems Technology

Koiva, Maria
Cafetaria Staff

Lunch and Nutrition

Kozic, Trooper
Student Resource Officer

Facilities

Koziol, Theodore
Instructor, Automated Manufacturing Technology

Trade: Automated Manufacturing Technology

Lattimore, Shawanda
Educational Assistant

Student Support Services

Laureano, David
Facilities

Facilities

Leonard, Frani
Instructor, Electrical

Trade: Electrical

Levandowski, Michael
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Liseo, Kathleen
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Locke, Kelli
School Nurse

Student Support Services

Lundell, Craig
Instructor, Sound Production

Trade: Sound Production

Malli, Jason
Department Head, Sound Production

Trade: Sound Production

Mann, Patricia
Department Head, Information Systems Technology

Trade: Information Systems Technology

Maratea, Gina
Instructor, Hairdressing and Cosmetology

Trade: Hairdressing & Cosmetology

Marcotte, Matt
Instructor, Automotive Technology

Trade: Automotive Technology

Martin, Deb
Principal's Secretary

Administration

Martinez, Maria
Facilities

Facilities

May, Kendall
Educational Assistant

Student Support Services

McDonald, Lisa
Department Head, Hairdressing and Cosmetology

Trade: Hairdressing & Cosmetology

Mcleod, Homer
Facilities

Facilities

McMillan, Henry
Department Head, Electrical

Trade: Electrical

Miller, Cherese
Department Head, Physical Education/Health/Life Skills

Academics: Health & Physical Education

Mills, Nadine
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Morgan, Christopher
Instructor, Social Studies

Academics: Social Studies

Moskowitz, Ted
Instructor, Licensed Practical Nurse

Adult Education

Muirhead, Heather
Secretary for Guidance

Student Support Services

Munck, Tom
Instructor, Physical Education/Health/Life Skills

Academics: Health & Physical Education

Negrelli, Dan
Instructor, Computer Applications

Elective: Computer Technologies

Nunez, Marianne
Instructor, English Language Learners (ELL) & TESOL

Academics: TSOL, ELL

Nunez, Carmen
Asst Principal Secretary

Administration

O'Brien, Marisa
Instructor, Social Studies

Academics: Social Studies

Ogorzalek, Nick
Instructor, Physical Education/Health/Life Skills

Academics: Health & Physical Education

Ouellette, Kim
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Pelletier, Bonnie
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Pember, David
Instructor, Graphics Technology

Trade: Graphics Technology

Radaske, Jennifer
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Ragali, Maria
Instructor, Social Studies

Academics: Social Studies

Reid, Robyn
Instructor, Special Education

Special Education

Riddick II, Melvin D.
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Rivera, Jeslie
Cafetaria Staff

Lunch and Nutrition

Rolle, Charles
Instructor, Carpentry

Trade: Carpentry

Roper, Tamara
Department Head: English Language Arts, Health, PE, Social Studies

Academics: Department Heads

Roper, Tamara
Teacher, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Rubin, Robert
Student Achievement Intervention Lab (SAIL)

Student Support Services

Scott, Jonathan
Building Maintenance Supervisor

Facilities

Sebak, Michelle
Intern, Ms. Higgins

Student Support Services

Sharkevich, Ashley
Counselor, 10th grade

Student Support Services

Shaw, Deirdre
Department Head: Art, Computers, Math, Music, Science

Academics: Department Heads

Shaw, Deirdre
Instructor, Science

Academics: Science

Silva, Maggie
Facilities

Facilities

Simmons, Patricia
Instructor, Licensed Practical Nurse

Adult Education

Smith, Dori
Instructor, English Language Arts

Academics: English Language Arts

Sodel, Heather
Department Head, Special Education

Special Education

Stevens, Lesli
Instructor, Physical Education/Health/Life Skills

Academics: Health & Physical Education

Taft, Sara
Facilities

Facilities

Thomas, Clifton
Department Head, Carpentry

Trade: Carpentry

Thomas, Linda
Cafetaria Staff

Lunch and Nutrition

Torres, Alfredo
Instructor, English Language Learners (ELL) & World Language

Academics: World Language

Torres, Julio
Facilities

Facilities

Trombetta, Theresa
Instructor, Special Education; Gr. 12

Special Education

Tutko, Michael
Instructor, Culinary Arts

Trade: Culinary Arts

Vacant, .
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Vermeersch, Krista
Instructor, Mathematics

Academics: Math

Viens, Timothy
Assistant Principal, 11th grade; 9th grade Team C

Administration

Welch, Ed
Instructor, Automotive Collision Repair and Refinishing

Trade: Automotive Collision Repair

Wells, Nicole
Counselor, 11th grade

Student Support Services

West, Brian
Counselor, 12th grade

Student Support Services

White, Christopher
Instructor, Science

Academics: Science

Wilby, Sarah
Department Head, Bioscience and Environmental Technology

Trade: Bioscience and Env. Technology

Williams, Sheila
Principal

Administration

Williams, Nadine
Instructor, Licensed Practical Nurse

Adult Education

Wright, Melinda
Instructor, Art

Elective: Art

Incoming Freshman

Incoming Freshman
Please click here for to find more information. It will be updated throughout the school year.  Learn more

Precision Manufacturing Students on CNN

Precision Manufacturing Students on CNN
Two recent Prince grads were highlighted on CNN for their contributions to the field. @CTTechHS #WomenInSTEM  Learn more

Summer Reading Book Announced

Summer Reading Book Announced
Three Little Words by Ashley Rhodes-Courter  Learn more

Students of the Month announced!

Students of the Month announced!
Congratulations to the following students for being selected as this months Positively Prince! Students of the Month.  Learn more

Read the Falcon Times

Read the Falcon Times
The Falcon Times is the student newspaper. Click on the image to get access to earlier editions as well as contact the staff.  Learn more

Rising Star Cafe

Rising Star Cafe
The Rising Star Cafe is open for business to the public. For more information contact us at 860.951.7112 x 5129 or visit our web page!  Learn more

Student Workforce

Student Workforce
CTHSS students can help you with your next big project! A wide range of services are offered across a variety of trades programs.  Learn more